Bruzdy nosowo wargowe to pionowe załamania skóry, widoczne od kącików ust aż do skrzydełek nosa. To zmarszczki mimiczne, za których powstawanie winą obarcza się uśmiech. Utrwalanie tego rodzaju wgłębień w skórze to zaś efekt starzenia się skóry. Wraz z postępującym wiekiem, skóra produkuje coraz mniej kolagenu, który odpowiada za jej elastyczność i kwasu hialuronowego, który ma ją nawilżać.
Wpływ na ich pojawienie się, mają też promienie słoneczne, które nadmierne wnikają w jej strukturę, zła dieta, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, ale także grawitacja – im jesteśmy starsi, tym skóra bardziej opada ku dołowi, strefą, która wiotczeje jako pierwsza, są właśnie policzki. Warto również dodać, że zmarszczki nosowo wargowe szybciej pojawią się u osób o pociągłym kształcie twarzy oraz tych szczupłych. Najdłużej młodym wyglądem bez żadnych niedoskonałości mogą cieszyć się osoby, których owal twarzy jest okrągły.

Na szczęście, osoby, które borykają się z tego typu bruzdami, mogą w sposób bezpieczny je wygładzić, W tym celu zalecane są zabiegi na zmarszczki medycyny estetycznej, które w ostatnich latach okrzykniętą skuteczną alternatywą dla chirurgicznych operacji plastycznych przy pomocy skalpela.

Zmarszczki nosowo wargowe – cena i zabiegi

Kwas hialuronowy produkowany jest w naszej skórze przez fibroblasty. Znajduje się pomiędzy komórkami skóry, a jego głównym zadaniem jest stymulacja produkcji włókien kolagenowych. Wiąże też wodę, dzięki czemu ma silne właściwości nawilżające (jedna cząsteczka kwasu wiąże aż 250 cząsteczek wody). Zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego, które następuje wraz z procesem starzenia się organizmu, sprawia, że skóra staje się przesuszona, wiotka i poddaje się sile grawitacji.

Można temu zapobiec i niwelować widoczne już niekorzystne efekty właśnie przy pomocy zabiegów wypełniających. Iniekcje preparatu z kwasem hialuronowym przeprowadza się w gabinetach dermatologicznych lub klinikach medycyny estetycznej. Sam zabieg trwa kilka minut. W skórę, w miejsce powstania bruzdy wstrzykuje się koktajl witaminowy na bazie kwasu. Sam kwas wypełnia wgłębienia skóry, a substancje odżywcze pobudzają tkankę do naturalnej odbudowy.

Bezpośrednio po zabiegu, skóra w miejscu zmarszczki jest wygładzona, ale na ostateczne efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni – tyle trwa całkowita regeneracja uszkodzonych komórek skóry. Po tym czasie skóra jest znacznie bardziej gęsta, napięta, odzyskuje jednolity koloryt, wygląda świeżo. Takie efekty utrzymują się przez 6-12 miesięcy, po czym iniekcję można powtórzyć po raz kolejny.

Cena zabiegu wypełniającego waha się w granicach od 800 do 1300 złotych. Więc może warto spróbować jogi twarzy?

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to dobry sposób na wygładzenie zmarszczek nosowo wargowych, ale tylko w początkowej fazie ich powstawania, kiedy jeszcze są płytkie. Seria zabiegów pozwala złuszczać zrogowaciały naskórek i pobudzać uszkodzone komórki skóry do regeneracji. Na twarz nakłada się mieszankę chemiczną z odpowiednio dobranym kwasem i kompleksem odżywczych witamin.

Aby efekty były zadowalające, należy poddać się co najmniej kilku zabiegom, w określonych odstępach czasu. Zarówno preparat, jak i częstotliwość wykonywania peelingów określić może tylko wykwalifikowany specjalista, który pod uwagę bierze stan skóry, istniejący problem, ale też ogólny stan zdrowia i ewentualne przeciwwskazania.

To dobry sposób dla osób młodych, po 25-30 roku życia, które zauważyły na twarzy pierwsze niedoskonałości, jakimi są zmarszczki nosowo wargowe. Cena jednego zabiegu to około 150-500 złotych. Wiele zależy od wybranej mieszanki chemicznej i liczby koniecznych peelingów.

Usuwanie zmarszczek laserem

Laser frakcyjny daje doskonale efekty, jeśli chcemy zniwelować nie tylko zmarszczki, ale nawet głębokie blizny. To w pełni nieinwazyjny zabieg, który polega na przykładaniu do skóry specjalnej głowicy. Ta wydziela wiązki laserowego światła, które wnikają w głąb skóry. Dzięki temu usuwane są uszkodzone komórki, a te nowe pobudzane do wzmożonej produkcji. Kilka zabiegów wystarczy, by skóra stała się gładka i idealnie napięta.

O konieczności realizacji niezbędnej do usunięcia problemu zabiegów, może decydować tylko lekarz. Najczęściej zmarszczki niwelowane są po 3-5 laseroterapiach. Koszt jednego zabiegu to mniej więcej 200-500 złotych.

***

Jeżeli z powodów finansowych nie możemy sobie na zabiegi na zmarszczki, możemy skorzystać z metod tradycyjnych – m. in. z kremów przeciwzmarszczkowych np. Richevon.

Bibliografia

1. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008