Kwas hialuronowy został okrzyknięty mianem „eliksiru młodości” i chętnie wykorzystuje się go w medycynie oraz kosmetyce. Nadal nie wszyscy jednak wiedzą, że substancja ta jest naturalnie produkowana przez ludzki organizm.

Kwas hialuronowy występuje w skórze, a jego głównym zadaniem jest wiązanie wody (jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże nawet 250 cząsteczek wody). Właśnie dlatego wpływa on na optymalne nawilżenie naskórka. Kwas współgra z produkcją włókien kolagenowych. Kiedy jego produkcja znacznie spada, skóra szybko staje się wiotka i przesuszona. Rozpoczyna się proces starzenia skóry, widać to po pojawiających się zmarszczkach.

Ciekawostką jest natomiast fakt, iż kwas hialuronowy został wreszcie doceniony w kosmetyce. Na rynku dostępne są już nie tylko kremy przeciwzmarszczkowe z jego dodatkiem. Kliniki medycyny estetycznej oferują szereg zabiegów, dzięki którym wykorzystanie kwasu hialuronowego przywróci skórze młody, promienisty wygląd.

Właściwości kwasu hialuronowego

Ponieważ kwas hialuronowy jest substancją naturalną, to nie powoduje żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Jego działanie jest natychmiastowe, ale efekty czasowe. Zabieg wypełniający zmarszczki na poszczególnych partiach twarzy daje efekty w okresie od 4 do 12 miesięcy. Po tym czasie można go powtórzyć ponownie.

Warto zaznaczyć, że zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie są zalecane jedynie kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Nie dlatego, że substancja ta jest jakkolwiek niebezpieczna. Po prostu nie zbadano jeszcze wpływu kwasu hialuronowego na płód czy noworodka, który żywi się mlekiem mamy. Sprawdź masaż proponowany przez tipy.interia.pl

Wypełnienie zmarszczki nad ustami kwasem hialuronowym

Młodzieńcze właściwości skóry mogą być przywracane poprzez iniekcje kwasu hialuronowego. Zabiegi na zmarszczki wykorzystuje się najczęściej w celu zniwelowania zmarszczek. Zmarszczki nad ustami to jedne z tych, które usuwa się tym sposobem najczęściej. Pojawiają się one w efekcie starzenia skóry najszybciej, są przy tym najbardziej widoczne i oszpecające. Bezwzględnie, wpływają niekorzystnie na atrakcyjność zewnętrzną kobiet i mężczyzn (u kobiet pojawiają się niestety szybciej).

Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wstrzyknięciu w powłoki skórne odżywczego preparatu. Lekarz robi to zawsze w kierunku prostopadłym do linii zmarszczek. Wypełnienie trwa kilka minut, a efekty są natychmiastowe. Zmarszczki w okolicach ust zostają wygładzone, skóra staje się odpowiednio napięta i nawilżona. Najlepsze rezultaty widoczne są po kilku tygodniach. Przez ten czas, wprowadzony kwas hialuronowy pobudza komórki do naturalnej regeneracji. Absorbuje wodę, przez co zwiększa swoją objętość. Finalnie, skóra jest znacznie bardziej zagęszczona i napięta, odzyskuje młody wygląd.

Uznaje się, że kwas hialuronowy pozwala cofnąć czas o nawet 10 lat. To doskonały zamiennik inwazyjnych operacji plastycznych z wykorzystaniem skalpela. Wypełniacz tego rodzaju jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Zabieg nie powoduje efektu maski i można go powtarzać wielokrotnie.

Po zabiegu pamiętajmy jednak o profilaktyce – odpowiednie nawilżenie skóry jest kluczowe. W tym wypadku warto stosować kremy nawilżające np. Richevon.

Bibliografia

1. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995
2. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006