Korona porcelanowa przypomina kieszonkę, którą nakłada się na ząb lub implant. Dzięki temu następuje poprawa estetyki i wzmocnienie zęba. Korony na zęby są dopasowywane indywidualnie do pacjenta. Wycina się je komputerowo, stawiając na wysoką precyzję. Ile kosztują i kto powinien rozważyć tę protetyczną zmianę? Czy korony porcelanowe mogą służyć przez całe życie?

Korony porcelanowe – kiedy stomatolog sugeruje założenie?

Korony porcelanoweKorony porcelanowe są wskazywane pacjentowi u którego:

 • naturalna korona uległa przebarwieniu np. wskutek próchnicy.
 • wstawiono implant i warto podnieść jego estetykę.
 • wystąpiły złamania lub pęknięcia zębowe.

Korona porcelanowa odradzana jest, jeśli:

 • ząb jest za bardzo zniszczony.
 • w obrębie wierzchołka zachodzą zmiany.
 • pacjent choruje na paradontozę lub inne choroby jamy ustnej.

Jak przygotowuje się korony porcelanowe? Są one wycinane za pomocą sprzętu komputerowego. Pacjent na początku musi mieć zrobione zdjęcia RTG i poddać się oszlifowaniu zębów. Dentysta robi następnie wycisk zębów i zakłada tymczasową koronę – do momentu zacementowania. Zwykle przebieg tych czynności nie przekracza trzech wizyt w gabinecie. Ta trzecia jest już ostatecznym przymocowaniem korony.

Korona porcelanowa – jakie ma plusy, a jakie minusy?

Korona porcelanowa jest ceniona za:

 • ulepszanie estetyki uzębienia.
 • szerokie zastosowanie – można ją założyć zarówno na zębie, jak i implancie.
 • trwałość po zacementowaniu.
 • komfort pacjenta – korona porcelanowa w żaden sposób nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
 • dyskrecję – nie odstrasza sztucznością ani nie przyciąga niepotrzebnej uwagi.

Korona na zęba może być trwałym, dożywotnym uzupełnieniem, jeśli będziemy o nią dbać. Jak to zrobić? Nie ma szczególnej, zalecanej pielęgnacji, ale trzeba pamiętać o tej podstawowej. Regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, oczyszczanie języka i wymiatanie resztek pokarmu między zębami za pomocą nici – to najważniejsze czynności każdego człowieka. Zadbanie o higienę jamy ustnej jest kluczem do utrzymania właściwego stanu zębów. Korona porcelanowa, tak jak i wszystkie inne zęby, powinny być oglądane przez dentystę minimum raz w roku. Jeśli nasz zaufany lekarz zasugeruje większą częstotliwość, wtedy warto się zastosować i kontrolować sytuację.

Minusami korony porcelanowej jest wysoka cena i w przypadku podbudowy metalowej – widoczność szarego odcienia metalu przy brzegu dziąsła. Dodatkowo, jeśli pozostałość po zębie jest zbyt mała, nie można oszlifować zęba, więc korona nie nadaje się dla każdego uzębienia.

Korona porcelanowa na metalu to korona tradycyjna

Korona porcelanowa na metalu cechuje się dużą wytrzymałością. Jest najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem, wypieranym w ostatnich latach przez korony porcelanowe na cyrkonie. Te drugie, zrobione z tlenku cyrkonu, bardziej odpowiadają naturalnej kolorystyce zęba.

W przypadku tradycyjnego rozwiązania dochodzi niekiedy do wspomnianego obniżania linii dziąsła – co uwidacznia metal.

Korona porcelanowa na implancie – zapomnij o szlifowaniu

Korona porcelanowa na implancie może być założona bez oszlifowania – jak dzieje się w przypadku zębów. Wkręcenie implantu zastępuje korzeń zęba – to ważne, jeśli w sytuacji ubytku nie chcemy dopuścić do zanikania kości. Brak implantu to też większe ryzyko dla rozwoju bakterii, próchnicy i niestety chorób dziąseł. Nawet jeśli brak korzenia dotyczy tylnej części łuku, warto zainwestować w implant z powodów zdrowotnych.

Ile kosztuje korona porcelanowa – średnie koszty

Na to ile kosztuje korona porcelanowa mają wpływ użyte materiały. Stomatologowie ustalają indywidualne cenniki, ale można wyodrębnić średnie koszty. Żadnych z tych zabiegów nie przeprowadzimy w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Popularne i najczęściej wybierane korony porcelanowe mają poniższe przedziały cenowe:

 • 700-900 zł – korony porcelanowe na metalu.
 • 1000-1500 zł – korona porcelanowa na podbudowie z estetycznego cyrkonu.
 • 3000-5000 zł – korona porcelanowa zakładana na wcześniej wkręcony implant.