Gdy dostrzegamy na swojej skórze pierwszą zmarszczkę najczęściej z góry stwierdzamy, że jesteśmy stare i już nie ma ratunku dla naszej młodzieńczej cery. Zapominamy jednak o tym, że powstają one z rozmaitych przyczyn i nie zawsze świadczą o nieuchronnym upływie czasu. Niekiedy pojawiają się jako skutek naszych złych nawyków, innym razem są to zmarszczki mimiczne występujące jako konsekwencja ruchów naszej twarzy – wystarczy tak naprawdę, że przez lata pozostajemy nieustannie uśmiechnięte i mogą zarysować się zmarszczki wokół ust lub na czole. Jednak na skutek uwarunkowań genetycznych mogą wystąpić również takie związane ze starzeniem się skóry nawet u 20-latki.

20 lat i zmarszczki? Postaw na właściwą pielęgnację!

W przypadku młodych dziewczyn w wieku 20 lat zmarszczki, które mogą się pojawić nie są jeszcze utrwalone, a skóra jest elastyczna i silnie podatna na stymulację, tak więc większości zmian na twarzy możemy się pozbyć. Będzie to jednak wymagało skrupulatnej pracy i regularnej pielęgnacji.

Jednym z najważniejszych jej elementów jest dobranie kosmetyków odpowiednio do naszego wieku. Z całą pewnością w wieku 20 lat gdy zaobserwujemy zmarszczki nie powinnyśmy decydować się na kosmetyki przeznaczone dla pań po 40, wychodząc z założenia że ich działanie będzie silniejsze i szybciej zniwelujemy problem. To tak nie działa! Kremy opisane są wiekiem dla jakiego są przeznaczone, z uwagi na rozmaite zmiany które zachodzą w naszej skórze na przestrzeni lat. Kosmetyki dla osób starszych od nas nie pomogą nam szybciej, bo zawierają inne substancje dopasowane do wieku.

Jak więc powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry w wieku 20 lat?

Istnieje kilka jej istotnych elementów. Przede wszystkim unikamy nakładania nadmiaru kosmetyków kolorowych w ciągu dnia. Nawet jeśli zauważyłyśmy pierwszą zmarszczkę nie oznacza to że jesteśmy stare i potrzebujemy silnego kamuflażu, a takim postępowaniem silnie obciążamy naszą skórę. Po drugie pełen demakijaż wraz z myciem twarzy żelem przeznaczonym właśnie do niej dokonujemy codziennie – nie kładziemy się spać pomalowane.

Jak nakładać krem przeciwzmarszczkowy pod oczy?

W czasie zarówno malowania się jak i rozmalowywania pilnujemy aby nie naciągać nadmiernie skóry – wacik z mleczkiem można przytrzymać na powiece a następnie nawet tusz zejdzie niemal bez trudu, tonik zaś można nałożyć dłońmi. W ten sam sposób nakładamy krem przeciwzmarszczkowy pod oczy Richevon – wklepując, nie wcierając go w skórę!

Poza codziennym myciem, dla właściwego funkcjonowania nasza skóra wymaga również regularnego oczyszczania. Makijaż i zanieczyszczenia środowiska  skutecznie zapychają nasze pory. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym będziemy przeprowadzać delikatny peeling skóry. Można wykonać go pod prysznicem. Godny polecenia jest enzymatyczny, gdyż może być stosowany właściwie dla każdego rodzaju cery.

Peeling można uzupełnić maseczką. Wiele z nich, np. z alg morskich zasycha w warstwę której się nie spłukuje tylko ściąga, pod taką maseczkę można wykorzystać naprzemiennie serum nawilżające lub wygładzające, które dodatkowo pomogą pozbyć się niechcianych zmian na skórze.

Domowe sposoby pielęgnacji

Istnieje wiele metod na poprawę kondycji skóry, które stosowane były już przez nasze babcie. Możemy wykorzystać chociażby owoce do stworzenia wspanialej maseczki, która pomoże nam poczuć się piękniej.

Wizyta u kosmetyczki

Powierzchowne napięcie naszej skóry z pewnością zyska jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu w gabinecie kosmetycznym, który specjalista wykończy masażem twarzy. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na taki relaks i przyjemność, a z pewnością odczujemy znaczną różnicę.

Bibliografia

1. Gugler Ch., Lifting bez skalpela – trening mięśni twarzy, 2014
2. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008